Categories Menu

Posted on 26 Cze 2014 in Porady

Czego nie może zabraknąć w Twojej nowej kuchni?

Kuchnia stanowi centralny punkt domu i jest miejscem, w którym spotykają się wszyscy domownicy na wspólnych posiłkach. Przy projektowaniu swojej wymarzonej kuchni musimy pamiętać o tym, by była przede wszystkim funkcjonalna i dobrze rozplanowana. O czym jeszcze nie możemy zapomnieć? Dowiecie się z naszego wpisu!

Kluczowym zagadkuchnianieniem jest dostosowanie aranżacji do własnych potrzeb. Zastanówmy się najpierw, czego wymagamy od tego pomieszczenia. Jeśli dużo czasu spędzamy w kuchni i lubimy piec, gotować oraz szykować pyszne dania, zwróćmy uwagę, aby dobrze zaplanować miejsce przygotowywania posiłków. Główne obszary robocze: zlew, kuchenka oraz blat roboczy powinny znajdować się w granicach trójkąta. Taki sposób aranżacji często określany jest jako praca w trójkącie. Nie zapomnijmy również o półce na książki kucharskie, które warto zawsze mieć pod ręką. Jeśli natomiast nie przepadamy za gotowaniem, za to uwielbiamy spędzać czas z rodziną lub z przyjaciółmi na długich rozmowach w kuchni przy kawie, skupmy się na dużym stole oraz wygodnych krzesłach. Całość uzupełnijmy odpowiednim oświetleniem, które stworzy przyjazny klimat do wspólnych spotkań.

Niezależnie od tego, czego oczekujemy od naszej nowej kuchni, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które obowiązują przy jej urządzaniu. Najbliżej wejścia powinna znajdować się sfera, gdzie przechowujemy żywność, czyli lodówka oraz szafki. Pomiędzy lodówką a kuchenką musi znaleźć się zlew. Poszczególne strefy dobrze jest oddzielić blatami roboczymi, a ich powierzchnię należy dopasować do liczby sprzętów, których będziemy często używać, takich jak czajnik, ekspres do kawy czy toster. Niebanalne znaczenie ma także odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych nad blatem roboczym, co pozwoli w niej komfortowo pracować.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x