Categories Menu

Posted on 10 Wrz 2014 in Inspiracje

Jak funkcjonalnie zaplanować garderobę?

Garderoba jeszcze kilka lat temu była symbolem luksusu i niedoścignionym marzeniem kobiet. Dziś coraz częściej znajdujemy ją w nowoczesnych mieszkaniach. Dobrze zaplanowana pomoże w utrzymaniu porządku. Najlepiej, żeby była dopasowana do naszych indywidualnych wymagań, tak aby korzystanie z niej było dla nas wygodne.

garderobaNa samym początku należy dokładnie określić nasze potrzeby: musimy zastanowić się czy chcemy, aby w naszej garderobie znajdowały się tylko nasze ubrania, czy też zależy nam także na przechowywaniu akcesoriów do sprzątania, deski do prasowania czy żelazka. Pomoże nam to w podjęciu decyzji o sposobie funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni. Garderoba w mieszkaniu nie musi być duża – dzięki przemyślanej aranżacji nawet w pomieszczeniu o małym metrażu możemy zmieścić wiele rzeczy.

W każdej funkcjonalnej garderobie muszą zaleźć się drążki do wieszania ubrań, które nie powinny leżeć na półce: koszule, żakiety, marynarki czy sukienki. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest zamontowanie drążków do wieszania dłuższych oraz krótszych ubrań. Nie możemy zapomnieć także o półkach, które idealnie sprawdzą się do przechowywania swetrów oraz ubrań, które maja tendencję do rozciągania się na wieszaku. Powinny one mierzyć minimum 45 cm głębokości i mieć wysokość 30 cm. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również  kosze na prowadnicach, można w nich trzymać różne drobne rzeczy jak czapki czy szaliki. Buty natomiast mogą być przechowywane na kilka sposobów, najlepiej w dolnej części szafy. Jednym z nich są przezroczyste pudełka, które ochronią nasze obuwie przed kurzem, a dodatkowo będziemy mogli bez problemów znaleźć je na półce. Jeśli nie chcemy inwestować w dodatkowe pudełka, wystarczy, że nasze obuwie poukładamy na półkach. Możemy posegregować je wówczas według typów, np. szpilki do szpilek, sandały do sandałów, albo ustawić według częstotliwości używania, np. buty codzienne i buty na specjalne okazje. Panom, którzy są zobowiązani w pracy utrzymać dress code, na pewno przydadzą się także specjalne wieszaki na krawaty i paski. Zamontowanie ich zagwarantuje, że dodatki do ubioru zawsze będą w nienagannym stanie.

Przy planowaniu naszej garderoby nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać do tego tylko oświetlenie górne, warto jednak skorzystać z technologii dostępnych na rynku, które pozwolą na funkcjonalne i efektowne podświetlenie szafy. Pomogą nam w tym specjalne listwy, które możemy zamontować na każdej z półek.

Podsumowując, garderoba jest funkcjonalna tylko wtedy, kiedy spełnia w 100% nasze oczekiwania. Nie bójmy się nowych rozwiązań, które wydawać się mogą nam zbędne, ponieważ w czasie użytkowania może się okazać, że nie wyobrażamy sobie bez nich naszej szafy.

 

Autor zdjęcia: Mazzali

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x