Categories Menu

Posted on 26 Lis 2014 in Porady

Jak urządzić pokój-kiszkę?

Urządzanie długiego i wąskiego pokoju może przysporzyć właścicielom nie lada problemów. Jednak dzięki kilku sprytnym trikom wnętrzarskim możliwe jest uniknięcie efektu tunelu i wykreowanie aranżacji, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. 

pokoj_kiszkaProporcje podłużnego pokoju możemy skutecznie zrównoważyć dzięki przemyślanemu doborowi kolorów ścian. Przede wszystkim należy unikać ciemnych barw, które optycznie zmniejszą wnętrze i sprawią, że będzie ono wyglądać przytłaczająco i ponuro. Designerzy polecają stosowanie jasnych kolorów o ciepłych odcieniach: pudrowych różów, delikatnych beżów, czy przydymionych szarości, które nadadzą pomieszczeniu lekkości. Miłośnikom odważniejszych aranżacji poleca się pomalowanie krótszej ściany w głębi pokoju na intensywny, kontrastujący kolor, który odwróci uwagę od zaburzonych proporcji wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie dłuższych ścian w kolorze białym i pokrycie krótszych farbą o ciemniejszym odcieniu. Możemy również posłużyć się tapetą w pasy. Unikajmy wzorów pionowych, które skrócą perspektywę. Trafionym pomysłem jest położenie tapety w poziome paski na krótszych ścianach pokoju. Poszerzą one wnętrze i wprowadzą do niego nieco dynamiki.

Niebagatelną rolę w urządzaniu pokoju-kiszki pełni także przemyślany rozkład mebli, ich forma oraz gabaryty. Rekomendowane są sprzęty lekkie, proste, o oszczędnym designie i niewielkich rozmiarach. Wystrzegajmy się masywnych, podłużnych i kanciastych brył, które przytłoczą aranżację i sprawią, że pokój wydawać się będzie jeszcze węższy. Zamiast tego wybierajmy szafki o jasnych barwach i frontach wykonanych z lakierowanego szkła lub płyt MDF. Większe meble, jak łóżko czy biurko, możemy ustawić w głębi pokoju pod krótszą ścianą.  Lustro umieśćmy na jednej z dłuższych ścian; będzie odbijać światło i optycznie poszerzy pomieszczenie. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie regału na książki w formie przegrody dzielącej pokój na dwie części. Ustawienie go w poprzek pozwoli na wygospodarowanie intymnej przestrzeni i wizualnie skróci pokój. Odpowiednio podświetlając i umieszczając na półkach oryginalne rośliny, dodatkowo uzyskamy efekt dekoracyjny.

Aranżując wąski pokój, nie możemy zapominać o odpowiednim oświetleniu. W tego typu pomieszczeniach okno najczęściej umieszczane jest na krańcowej, krótkiej ścianie co sprawia, że wpadające promienie słoneczne dodatkowo wydłużają wnętrze. Aby przywrócić przestrzeni prawidłowe proporcje, można zamontować poziome żaluzje lub rolety o horyzontalnych wzorach. Montując sztuczne oświetlenie, warto wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak np. listwy ledowe. Jeśli umieścimy je w poprzek sufitu, skrócimy optycznie wnętrze i jednocześnie zagwarantujemy komfortowe doświetlenie każdej części pokoju.

Dokładne określenie potrzeb, przemyślane wykorzystanie potencjału optyki i szczypta odwagi w doborze kolorów zagwarantują, że kłopotliwy pokój-kiszka zmieni się w inspirujące i niezwykle stylowe wnętrze.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x