Categories Menu

Posted on 19 Sie 2014 in Porady

Na co zwracać uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania?

Wypadki zdarzają się codziennie i mogą przytrafić się każdemu. Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele możliwości ubezpieczenia dobytku oraz nieruchomości. Dziś wskażemy, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie polisy, aby być spokojnym o swoje mieszkanie.

Ubezpieczenie mieszkaniaOgólne warunki

Przy podpisywaniu umowy o ubezpieczenie mieszkania zawsze otrzymujemy od przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej dokumenty, które dokładnie określają warunki OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Dokument zawiera szczegółowe informacje o tym, co można ubezpieczyć, znajdziemy tam także podstawowe pojęcia oraz ich definicje, katalog sytuacji, które wyłączone są z ochrony oraz schematy postępowania w przypadku szkody. OWU pozwala w prosty sposób porównać oferty wielu firm i wybrać najatrakcyjniejszą dla nas.

Zakres ubezpieczenia

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej należy zastanowić się, od czego chcemy ubezpieczyć nasze mieszkanie. Możemy zdecydować się tylko na jedno zdarzenie, przed skutkami którego chcemy się ochronić, albo możemy wybrać cały pakiet ochronny. Najczęściej przedmiotem ubezpieczenia są zdarzenia losowe (pożar, powódź, zalanie, uderzenie pioruna) oraz włamania, kradzieże, rabunki, a także dewastacje. Niektórzy ubezpieczyciele dzielą nieruchomość na mury oraz na stałe elementy wyposażenia, do których należą okna, drzwi, płytki, wykładziny i wszystkie instalacje, więc zanim podpiszesz umowę powiedz przedstawicielowi, co dokładnie chcesz ubezpieczyć. Należy pamiętać, że oprócz nieruchomości możemy ubezpieczyć wszystkie nasze rzeczy (mienie ruchome), które mamy w domu, a które mogą zostać skradzione albo ulec uszkodzeniu.

Okres ubezpieczenia

Zwykle polisa na ubezpieczenia mieszkania obejmuje okres jednego roku, który jest liczony od pierwszego dnia, który został zawarty w umowie. Zdarza się, że zostanie nam zaoferowana umowa na dłuższy okres np. na dwa lata. Zazwyczaj składka takiej polisy jest korzystniejsza.

Suma ubezpieczenia

W sumie ubezpieczenia musimy policzyć wszystko to, co dokładnie będzie przedmiotem naszego ubezpieczenia. Najbezpieczniej jest przygotować listę składników majątku oraz ich szacowanej wartości. Jeśli umowa będzie opiewała na zbyt niską sumę, w razie szkody otrzymamy niewystarczające odszkodowanie, które nie pokryje strat. Jeśli suma będzie przekraczać wartość naszej szkody, oprócz zapłacenia wyższej składki nie zyskamy nic. Przy ustalaniu finalnej kwoty ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na sposób liczenia wartości poniesionej przez nas szkody. Może się to odbywać na dwa sposoby: od wartości odtworzeniowej lub od wartości rzeczywistej. Pierwszy pozwala na otrzymanie takiej kwoty, aby na miejscu straty pojawiała się dokładnie taka sama, natomiast drugi gwarantuje nam zwrot sumy, która pokryje realną wartość utraconego przedmiotu.

Podsumowując – jeśli obawiasz się konkretnej szkody, nie zastanawiaj się dłużej nad ubezpieczeniem się przed jej skutkami. Po pierwsze zyskasz poczucie spokoju, a po drugie koszt składki polisy ubezpieczeniowej jest niższy niż szkoda, którą możemy ponieś przy braku odpowiedniego zabezpieczenia. Najważniejsze, aby przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytać i zwrócić uwagę czy zawiera ona wszystko, na czym nam zależy. Pamiętajmy także, że cena nie powinna być głównym czynnikiem branym pod uwagę. Niska składka może nie gwarantować dostatecznej ochrony, a wysoka może zawierać ubezpieczenie takich ruchomości, które nas nie interesują.

Zdjęcie: Vonderauvisuals

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x