Categories Menu

Posted on 21 Mar 2014 in Porady

Na co zwrócić uwagę przy zakupie własnego mieszkania?

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy z deweloperem, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego wiarygodność i przeanalizować wszystkie dokumenty dotyczące danej inwestycji. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby podjąć trafną decyzję?

Umowa deweloperska_grafikaPierwszym etapem powinno być sprawdzenie solidności oraz stanu finansowego dewelopera. Należy być pewnym, że firma, której powierzamy naszą przyszłość, jest rzetelna. Możemy poprosić o przedstawienie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto mamy prawo wglądu do bilansu finansowego dewelopera do dwóch lat wstecz oraz przejrzenia projektu budowlanego, księgi wieczystej inwestycji i wzoru umowy oraz prospektu informacyjnego. Ostatni z wymienionych to dokument, który w bardzo dokładny sposób opisuje firmę, inwestycję oraz jej otoczenie. O wiarygodności dewelopera decyduje również jego staż na rynku nieruchomości. Dużo łatwiej jest zaufać firmie funkcjonującej w branży od kilkudziesięciu lat, gdyż daje nam to gwarancję jej doświadczenia i profesjonalizmu.

Kolejnym krokiem na drodze do zakupu upragnionego mieszkania jest podpisanie umowy deweloperskiej. Stanowi ona pewnego rodzaju rezerwację lokalu. Dawniej w prawie nazywana umową przedwstępną, zawierana była w formie umowy cywilnoprawnej, co pozwalało na podpisywanie jej bez konieczności obecności notariusza – choć też istniała taka możliwość. Umowa przybierała różne formy i nie chroniła Nabywcy w przypadku na przykład niewypłacalności dewelopera. Obecnie wspomniana umowa, nazywana już deweloperską, podlega Ustawie o ochronie praw Nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zwaną inaczej Ustawą Deweloperską. Ustawa dokładnie reguluje zasady zawierania umów, dzięki czemu pozwala w większym stopniu zabezpieczyć interes Nabywcy. Taka umowa posiada ściśle określoną formę, a podpisywana jest w obecności notariusza. Warto wspomnieć, że koszty notarialne przy podpisywaniu tej umowy pokrywają po połowie klient i deweloper. Co ważne, budynki ogłoszone do sprzedaży przed wejściem w życie obecnych przepisów, czyli przed kwietniem 2012 roku, podlegają jeszcze starym zasadom.

Następnym etapem jest podpisanie umowy sprzedaży, czyli przeniesienia własności na Nabywcę. Dopiero ta umowa sprawia, że stajemy się właścicielem lokalu mieszkalnego. Podpisanie aktu sprzedaży może odbyć się dopiero po spełnieniu kilku wymogów przez dewelopera: wybudowaniu inwestycji, uzyskaniu wszelkich urzędowych odbiorów, a w ich następstwie pozwolenia na użytkowanie, a także wyodrębnieniu lokali i uzyskaniu samodzielności (co daje możliwość utworzenia osobnych ksiąg wieczystych dla każdego mieszkania). Koszty związane z umową przeniesienia własności pokrywane są w całości przez Nabywcę.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj rachunku powierniczego, którym dysponuje deweloper. Fundusz powierniczy zamknięty oznacza, że deweloper dopiero po zakończeniu inwestycji i przeniesieniu własności otrzymuje całość kwoty z banku, z kolei rachunek powierniczy otwarty sprawia, że deweloper każdorazowo wnioskuje o środki proporcjonalne do zaawansowania inwestycji, a otrzymuje je po kontroli banku.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x