Categories Menu

Posted on 19 Lis 2014 in Porady

Perfekcyjne porządki jesienne

Jesień to doskonały czas na gruntowne porządki, które przygotują dom na nadejście zimy. Wbrew pozorom generalne sprzątanie nie musi zabierać wiele czasu czy energii. Wystarczy, że podzielimy zaplanowane prace na kilka etapów oraz zaangażujemy w nie także innych członków rodziny.

Przystępując do porządków wperfekcyjne_porzadki_jesiennearto przygotować  dokładny harmonogram prac, jakie mamy do wykonania. Pozwoli to na metodyczne działanie i zaoszczędzenie czasu. W tym celu najlepiej przejść się po domu i wynotować konieczne do wykonania czynności. Warto zajrzeć do zakamarków, które zdarza się nam pomijać podczas tradycyjnych cotygodniowych porządków: głębokich półek, balkonu, a także… szafy, która co sezon powinna przejść konsekwentną kontrolę. Ubrania dzielimy na trzy kategorie: potrzebne, do wyrzucenia i do oddania lub sprzedania. Jeśli nie mieliśmy na sobie czegoś przez czas dłuższy niż pół roku, prawdopodobnie już nigdy tego nie założymy. Przygotowując się do zimy, warto także wyeksponować cieplejsze swetry, czapki i szaliki, a letnie sukienki schować głębiej. Lekkie kołdry należy odświeżyć zgodnie ze wskazówkami na metce, a następnie umieścić w próżniowych workach tak, by zajmowały jak najmniej miejsca. Generalne porządki to także doskonała okazja do dokładnego przejrzenia szafek i zrobienia w nich miejsca na nowe przetwory. Kilka słoików możemy przyozdobić wstążeczką oraz kawałkiem kolorowego materiału i wyeksponować na kuchennej półce. Będą doskonałą dekoracją przypominającą o letnich dniach pełnych słońca. Sprzątając szafki przetrzyjmy półki mokrą szmatką, sprawdźmy także datę ważności przechowywanych w nich przypraw, artykułów spożywczych i lekarstw. Postarajmy się też dokładnie umyć okna przy ostatnich promieniach jesiennego słońca. Możemy wykorzystać do tego wodę z dodatkiem octu lub płynu do płukania tkanin: substancje te nie pozostawiają smug na szybach i dokładnie usuwają tłuszcz oraz kurz. Firany wyprać można w proszku z dodatkiem sody oczyszczonej, która pozwoli na dłużej zachować ich naturalną biel. Umyjmy dokładnie podłogę, także pod meblami. Do pielęgnacji zastosować możemy własny specyfik, który pozostawi przyjemny zapach. Wystarczy do dwóch szklanek wody dodać łyżeczkę cynamonu, skórkę pomarańczy oraz kilka kropel olejku zapachowego. Odcedzonym wywarem delikatnie przemyjmy podłogę, która dzięki temu zyska blask, a dom wypełni się niepowtarzalnym aromatem.

Zajrzyjmy na balkon. Donice opróżnijmy z ziemi, umyjmy i schowajmy w odpowiednie miejsce. Meble tarasowe odświeżmy wodą z dodatkiem delikatnego detergentu i dokładnie osuszmy. Warto też zakonserwować wszystkie sprzęty oraz naoliwić rowery tak, by wiosną służyły nam bez zarzutu.

Wykonanie wszystkich jesiennych prac porządkowych nie zajmuje wiele czasu, nie jest też ogromnie pracochłonne. Dzieląc obowiązki na wszystkich członków rodziny możemy poświęcić na nie zaledwie jeden dzień, by potem spokojnie cieszyć się urokami zimowej pory.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x