Categories Menu

Posted on 18 Gru 2014 in Inspiracje

Podwieszane sufity nie tylko do biura

Podwieszane sufity do niedawna kojarzyły nam się tylko z przestrzeniami biurowymi lub hotelowymi korytarzami. Tymczasem coraz częściej stosuje się je w tradycyjnych mieszkaniach, w których pełnią funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną.

podwieszane_sufitySufit podwieszany to konstrukcja stworzona z metalowych, gipsowo-kartonowych lub wykonanych z wełny mineralnej płyt o grubości od 12,5 do 15 cm. Montuje się je na specjalnych ramach, które następnie przykręcane zostają do sufitu właściwego oraz do ścian. Podwieszane sufity mogą przyjmować najróżniejsze formy. Spotyka się konstrukcje schodkowe, wielopoziomowe, w kształcie łuków, kół, kwadratów, trójkątów, spirali, gwiazd… Możliwości aranżacyjne są niemalże nieograniczone, a ich wykonanie zależy jedynie od umiejętności wykonawcy oraz grubości portfela właściciela mieszkania. Warto jednak pomyśleć o zastosowaniu w mieszkaniu tego rodzaju elementu wykończeniowego, ponieważ posiada on wiele zalet nie tylko wizualnych, ale i praktycznych.

Przede wszystkim podwieszany sufit pozwala ukryć nieestetyczne kable i przewody elektryczne. Jest też ciekawym sposobem na wyeksponowanie oświetlenia. Punkty LED lub oczka sufitowe będą nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale pozwolą też zaoszczędzić energię elektryczną. Należy pamiętać jednak, że wszelkie punkty świetlne muszą być zamontowane na osobnych konstrukcjach, ponieważ ich waga może po czasie odkształcić płyty sufitowe. Kolejną zaletą podwieszanych konstrukcji są ich właściwości termoizolacyjne oraz wygłuszające. Między dachem a sufitem można zastosować wełnę mineralną, która zapobiegnie utracie ciepła z pomieszczenia. Natomiast w pokoju dziecięcym, kuchni lub łazience podwieszany sufit będzie tłumił dźwięki, zapobiegnie wytwarzaniu pogłosu i ochroni przed roznoszeniem się ewentualnych hałasów dochodzących z sąsiednich mieszkań. Dodatkowo odpowiednio zaaranżowany i oświetlony sufit optycznie wyrówna proporcje pomieszczenia. Wąskie pokoje można wymodelować snopami światła tworzącymi na suficie poprzeczne pasy. Jeśli dodatkowo dłuższe ściany zostaną oświetlone mocnym rozproszonym światłem, pomieszczenie wyda się bardziej kwadratowe. Skośne podcienie zamontowane jedynie na części sufitu odciągną uwagę od nieprawidłowych proporcji wnętrza i będą świetną dekoracją. Natomiast konstrukcja wykonana z materiałów odbijających światło optycznie powiększy pomieszczenie. Podwieszane sufity można malować na dowolny kolor, można też eksperymentować z ich fakturą. Trzeba jednak pamiętać, aby pod taką konstrukcją nie montować instalacji gazowej ze względu na możliwość gromadzenia się w niej niebezpiecznych gazów.

Podwieszane sufity są ciekawym pomysłem na uzupełnienie wnętrza w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Coraz częściej jednak takie rozwiązanie jest używane w pomieszczeniach glamour, które dzięki umiejętnie skonstruowanym podświetleniom nabierają tajemniczego i kameralnego charakteru. Właściwy montaż oraz odpowiedni wybór wykończenia gwarantuje interesujący efekt estetyczny oraz trwałość konstrukcji na długie lata.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x