Categories Menu

Posted on 25 Wrz 2014 in Porady

Pokój dziecka musi być kolorowy!

Pokój dziecka jest miejscem zabaw i odpoczynku każdego malucha. Nie może być zatem nudny, a nasza pociecha musi czuć, że wnętrze zostało urządzone specjalnie dla niego i zgodnie z jego zainteresowaniami i potrzebami. Powinniśmy postarać się, aby wnętrze stymulowało nasze dziecko i dawało możliwość rozwoju.

Kolorowe ściany

pokój dzieckaPomalowanie ścian farbą jest prostym sposobem na zaaranżowanie wesołego kącika dla dziecka. Przy doborze kolorów należy zwrócić uwagę na wiek malucha – jeśli nie skończył jeszcze trzeciego roku życia, najlepsze będą dla niego intensywne kolory, ponieważ do tego wieku dzieci nie widzą pastelowych barw. Najlepszymi odcieniami dla niemowląt są kolory nasycone, mocne i kontrastowe: fiolety z bielą, żółcie z czernią, granat z błękitem albo bielą. Wybierając odcień do pokoju powinniśmy także wziąć pod uwagę fakt, w jaki sposób barwy mogą wpływać na samopoczucie i rozwój dziecka. Kolor zielony uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa, niebieski potrafi ukoić nerwy, żółty natomiast wzmacnia system nerwowy, a czerwony pobudza, z tego względu nie jest polecany w nadmiarze do pokoju dziecięcego, za to świetnie sprawdzi się w formie dodatków. Bardzo dobrym pomysłem jest pomalowanie chociaż fragmentu ściany czarną farbą o właściwościach magnetycznych. Możemy nie tylko pisać po niej kredą, ale także przyczepiać magnesami co tylko chcemy np. prace naszego dziecka.

Malowane wzory

Dekoracje ścian mogą odmienić wnętrze pokoju i nadać mu unikalnego charakteru. Wykorzystując odrobinę farby i pędzle może stworzyć na ścianie małe dzieła sztuki, które powiedzą „nie” nudzie i monotonii. Bardzo pomocne mogą okazać się szablony, które znajdziemy w każdym sklepie budowlanym, dzięki którym nasze malowidła nie mogą się nie udać. Dzięki ich prostej obsłudze, możemy włączyć do dekorowania pokoju naszego pięciolatka, który na pewno poradzi się z zamalowaniem szablonu na ścianie. Inspiracją do tworzenia może być wszystko, zaczynają co powtarzających się symboli, poprzez postacie z bajek i zwierzęta, a kończąca na literach czy cyfrach. Za pomocą edukacyjnych motywów, możemy wraz z dzieckiem ćwiczyć czytanie oraz liczenie, dzięki czemu nasza pociecha oswoi się z nimi jeszcze zanim pójdzie do szkoły. Wzory mogą być duże i zajmować wszystkie ściany w pokoju, możemy zdecydować się także na małe, delikatne formy, które będą jedynie delikatnym kolorowym akcentem.

Naklejki

Jeśli nie chcemy malować pokoju, albo nie możemy tego zrobić, bo np. wynajmujemy mieszkanie, świetnym rozwiązaniem mogą okazać się naklejki. W prosty sposób możemy nakleić je na ścianie, a w jeszcze prostszy sposób zdjąć nie pozostawiając żadnego śladu. Jest to najszybszy sposób na ożywienie pokoju naszego dziecka, który nie wymaga generalnego remontu, czy stałego malowania ścian. Naklejki mogą być często zmieniane, tak aby nadążały za zainteresowaniami naszej pociechy. Raz możemy nakleić zwierzątka, a następnym razem bohatera ulubionej bajki, dzięki czemu pokój będzie dorastał razem z dzieckiem.

źródło zdjęcia: www.hbfotografic.com

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x