Categories Menu

Posted on 3 Gru 2014 in Inspiracje

Powrót do natury

Drewno jest uniwersalnym i wciąż modnym elementem wyposażenia wnętrz. Jego walory estetyczne i funkcjonalność sprawiają, że świetnie sprawdza się praktycznie w każdej aranżacji, nadając jej ciepłego, przyjaznego charakteru.

Drewno jako suropowrot_do_naturywiec naturalny, ekologiczny i niezwykle trwały bardzo często używany jest do wykańczania podłóg. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny zwrot w stronę klasycznych parkietów, desek podłogowych czy drewnianych paneli. Nic dziwnego. Naturalna drewniana podłoga jest antyalergiczna i antystatyczna oraz daje wysoki komfort użytkowania. Dodatkowo zapewnia ona odpowiednią izolację akustyczną i termiczną oraz jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne niż jej syntetyczne odpowiedniki. Do dyspozycji jest ogromny wybór kolorów i wzorów usłojenia, co pozwala dopasować ją do każdego wystroju. Dodatkowo podłogi drewniane są ponadczasowe – wraz z wiekiem szlachetnieją i nabierają niepowtarzalnego uroku.

Coraz częściej naturalne surowce goszczą też w innych pomieszczeniach, diametralnie zmieniając ich charakter. Umiejętne zastosowanie drewna w łazience potrafi przeobrazić ją z miejsca codziennej toalety w prawdziwy salon kąpielowy, w którym chce się przebywać i pielęgnować urodę. Ze względu na możliwość częstego kontaktu z wodą, do łazienek polecane są lite deski z drewna egzotycznego, charakteryzujące się dużą twardością i odpornością na wilgoć. Elementy drewniane w łazience mogą być z powodzeniem wykorzystane jako blaty pod umywalkę, obudowy wanien, okładziny ścian, a także podłogi. Dodatkowo drewno egzotyczne świetnie współgra ze szkłem, lustrzanymi powierzchniami, a także wszelkimi ceramicznymi elementami wyposażenia łazienki.

W ostatnich latach można obserwować powrót do wykańczania ścian naturalnym drewnem. Nie jest to już tradycyjna, modna w latach 90. boazeria, ale designerskie szlachetne zabudowy, stosowane przeważnie na wybranym odcinku ściany. Drewniane elementy są tutaj szersze niż niegdysiejsze panele i coraz chętniej układane poziomo. Współcześnie do łask wraca intarsja, czyli łączenie ze sobą różnych gatunków drewna na jednej powierzchni. Stworzone za pomocą tej techniki wzory są niepowtarzalne i z pewnością wyróżniają mieszkanie na tle innych. Za zastosowaniem drewnianej okładziny na ścianę, poza względami estetycznymi, przemawiają także kwestie praktyczne. Drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, poprawia akustykę wnętrza, emanuje także naturalnym ciepłem i jest przyjemne w dotyku. Dwie ostatnie kwestie sprawiają też, że drewno tak chętnie wybierane jest na surowiec, z którego wykonuje się meble. W XXI wieku nie są to już masywne komody czy wieloczęściowe segmenty. Nowoczesne meble drewniane charakteryzują się oryginalnym designem, prostotą formy i maksymalną funkcjonalnością. W procesie ich tworzenia wykorzystuje się także inne surowce, jak metal czy szkło. Projektanci drewnianych mebli chętnie eksponują naturalne właściwości materiału jak rysunek słoi, sęki, pęknięcia oraz niedoskonałości, które stanowią wartość dodaną i są oryginalnym ornamentem.

Istnieje wiele więcej możliwości zastosowań szlachetnego surowca, jakim jest drewno. Można wykonywać z niego schody, stropy, belki podsufitowe i balustrady. W każdej odsłonie materiał ten będzie się prezentować równie efektownie, podkreślając związek człowieka z naturą i stanowiąc niepowtarzalną ozdobę wnętrza w każdym stylu.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x