Categories Menu

Posted on 4 Lis 2014 in Porady

Stan surowy – i co dalej?

W końcu nadszedł ten moment – mamy już klucze do naszego oczekiwanego M. Odbierając mieszkanie od dewelopera przygotować się jednak musimy na szereg prac remontowych, które przekształcą surowe wnętrze w wymarzone, przytulne cztery kąty. Aby prace przebiegały sprawnie i efektywnie, warto trzymać się kilku ważnych zasad. 

Bez tytułuRozpoczynając remont przede wszystkim należy zastanowić się nad rozkładem pomieszczeń w lokalu i ocenić, czy wydzielone przez architektów przestrzenie licują z naszymi oczekiwaniami. Może bowiem zaistnieć konieczność wyburzenia jednej ze ścianek działowych, tak by otworzyć przestrzeń, lub postawienia płyty filigranowej w celu wydzielenia danej powierzchni. Wyraźne wyodrębnienie ciągów komunikacyjnych oraz stref: dziennej i nocnej pozwoli na komfortowe funkcjonowanie w domowej przestrzeni. Kolejnym krokiem powinno być zastanowienie się nad zmianami we wszelkich instalacjach. Przesunięcie gniazdek elektrycznych, podwyższenie lub obniżenie wysokości włączników okazać się może kluczowe w codziennym użytkowaniu. Warto zastanowić się także nad planowaną architekturą światła: czy mamy zamiar korzystać z oświetlenia dekoracyjnego i wyeksponować jedną ze ścian, a może zdecydowaliśmy się na kilka źródeł światła miejscowego?

Równie ważną kwestią jest instalacja hydrauliczna. Jeśli chcemy ukryć tradycyjny kaloryfer lub przeciwnie – wyeksponować dekoracyjny model grzejnika, teraz jest czas na jego przeniesienie. Przed przystąpieniem do malowania ścian warto zagruntować podłoże tak, by nie pochłaniało wilgoci i gwarantowało trwałość naniesionej emulsji. Rozsądnie jest też użyć lampy halogenowej, która pomoże dokładnie sprawdzić jednolitość zamalowanej powierzchni. Rozpoczynając prace wykończeniowe podłóg, należy mieć na uwadze różną grubość zastosowanych materiałów, by ostateczna powierzchnia była równa i jednolita. Kiedy ściany zostaną pomalowane, a podłoga położona, można przejść do wykonywania pomiarów stolarskich w celu zaprojektowania szaf wnękowych oraz innych mebli na wymiar, np. szafek kuchennych.  Osadzenie drzwi jest jednym z ostatnich etapów wstępnego urządzania mieszkania. Przyjmuje się, że wszystkie skrzydła powinny być jednolite, ewentualnie drzwi do łazienki mogą nieco różnić się rozłożeniem dekoracyjnego przeszklenia.

Uporządkowana kolejność wstępnych prac remontowych stanowi preludium do o wiele przyjemniejszej części urządzania upragnionego M, czyli właściwego urządzania oraz dekoracji.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x