Categories Menu

Posted on 21 Lis 2014 in Inspiracje

Surowość kontrolowana

Cegły lub ceglane licówki stają się coraz bardziej popularnym trendem nie tylko w surowych wnętrzach loftów, ale także w standardowych mieszkaniach w bloku. Przeważnie pojawiają się na całych ścianach, jako mocny akcent decydujący o charakterze wnętrza, jednak coraz częściej zobaczyć je można także, np. jako fartuch nad kuchennym blatem czy element wyposażenia łazienki.

surowosc_kontrolowanaCeglane elementy we wnętrzu stanowią samodzielną  ozdobę i nie potrzebują towarzystwa zbyt wielu dekoracji. Z drugiej strony jednak to właśnie dodatki decydują, czy pomieszczenie nabierze charakteru industrialnego, kolonialnego czy rustykalnego. Proste, geometryczne meble, gładkie metalowe powierzchnie oraz beton tworzą wnętrze nowoczesne, natomiast cegła w towarzystwie drewna, miękkich kanap, poduszek i romantycznych bibelotów będzie wyznacznikiem aranżacji w stylu vintage. Za każdym razem jednak ściana powinna zostać odpowiednio wyeksponowana, najlepiej za pomocą światła. Wykorzystać do tego celu można regulowane punkty ledowe zamontowane w podwieszanym gzymsie lub wiszącej półce. Strumienie ciepłego światła uwypuklą chropowatą powierzchnię cegieł, podkreślą ich głęboki kolor i nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. W zależności od upodobań klasyczną cegłę można łączyć z wieloma kolorami sąsiadujących ścian. Świetnie prezentować się będzie zarówno z klasycznymi, pastelowymi barwami, jak i nasyconymi kolorami: pomarańczem, ciemnymi szarościami, a nawet granatem. Ciekawym pomysłem jest też pomalowanie cegieł na biało. Takie rozwiązanie sprawdza się w małych pomieszczeniach, a także w sypialni, która dzięki temu nabiera charakteru wnętrza w stylu glamour. Białą ścianę ożywić możemy galerią zdjęć lub grafik w czarnych ramach. Warto też pokusić się o zestawienie jej ze ścianą o intensywnej, kontrastującej barwie.

Decydując się na powierzchnię z cegieł, pamiętać musimy, że jest to materiał ciężki. Dlatego wybierając miejsce jej ułożenia warto rozważyć ścianę konstrukcyjną w głębi pomieszczenia, na której ułożymy cięte licówki o grubości około 13 mm. Na przepierzeniach działowych można rozmieścić nieregularne grupy po kilka ceglanych płytek, które nie będą dla konstrukcji zbytnim obciążeniem.

Cegła ma różne oblicza – może być stosowana nie tylko jako element dekoracyjny ścian. Świetnie wyglądać będzie także jako obudowa kominka, intrygująca dekoracja łazienki, a nawet element stropu. Dzięki swojej uniwersalności pasuje niemal do każdego stylu wnętrza, wzbogacając je o niepowtarzalny urok i wydobywając z każdej przestrzeni to, co najlepsze.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x