Categories Menu

Posted on 22 Gru 2014 in Porady

Trendy w projektowaniu osiedli mieszkaniowych

Współczesne osiedla mieszkaniowe w niczym nie przypominają już szarych, smutnych blokowisk. Architekci prześcigają się w pomysłach na stworzenie przestrzeni mieszkalnych, które są nowoczesne, przyjazne, a także komfortowe oraz miłe dla oka. Konkurencja na rynku deweloperskim nieustannie rośnie, dlatego inwestorzy pragną jak najlepiej spełnić oczekiwania swoich przyszłych lokatorów, proponując im rozwiązania zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

skarbowcow-4W dobie postępującej i nieuniknionej urbanizacji mieszkańcy miast bardziej niż kiedykolwiek  cenią sobie możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą tym bardziej, że w większości przypadków nie są oni w stanie zrezygnować z pracy w centrum. Rozwiązaniem, pozwalającym połączyć przyjemne z pożytecznym są współczesne osiedla mieszkaniowe, które z jednej strony oferują lokatorom łatwy dojazd do głównych punktów miasta, a z drugiej bezpośrednie sąsiedztwo naturalnych terenów zielonych. Teraz nowoczesne inwestycje oferują mieszkańcom także dostęp do tzw. małej architektury, czyli znajdujących się wewnątrz osiedla ustronnych uliczek, kolorowych placów zabaw czy miniparków, służących zarówno rozrywce, jak i odpoczynkowi.

W architekturze radykalnie odchodzi się od wznoszenia wielopiętrowych mrówkowców z wielkiej płyty, kojarzących się z szarymi i smutnymi blokowiskami. Zastępuje się je niskimi, maksymalnie pięciokondygnacyjnymi budynkami o minimalistycznym charakterze i oszczędnym wzornictwie. Pod względem wykończenia stawia się na jasne, czyste barwy, przeszklone powierzchnie oraz proste, geometryczne kształty. Dla wygody mieszkańców na parterze bardzo często umieszczane są lokale handlowe mieszczące sklepy, punkty usługowe czy gastronomiczne, które dostępne są także dla klientów ,,z zewnątrz” osiedla. Drugą koncepcją architektoniczną wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych jest zwrot w stronę niewielkich budynków nawiązujących swoim charakterem do kameralnych domków wielorodzinnych, tzw. willi miejskich. Kształty takich budynków korespondują z wyglądem tradycyjnych  domów jednorodzinnych: bardzo często mają spadziste dachy, przestrzenne tarasy oraz ogródki. Z jednej strony realizują one założenia lokali mieszkalnych o podwyższonym standardzie, oferując windy czy wielostanowiskowe garaże podziemne, z drugiej natomiast pozwalają mieszkańcom korzystać z bliskości przyrody oraz tworzyć niewielką lokalną społeczność sąsiedzką, cieszącą się wzajemnym zaufaniem i ustalającą wspólnie najważniejsze kwestie dotyczące funkcjonowania osiedla. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać ze wszystkiego, co oferuje miasto, jednak na co dzień wolą cieszyć się ciszą i spokojem otoczenia.

Trendy w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym są odbiciem oczekiwań współczesnego społeczeństwa co do modelu życia i stylu codziennego funkcjonowania. Wydaje się, że zmęczeni anonimowością wielkich szarych blokowisk zwracamy się w stronę tworzenia lokalnych, niewielkich społeczności sąsiedzkich, a zamieszkiwanie na kameralnych nowoczesnych osiedlach jest do tego świetną okazją.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x