Categories Menu

Posted on 9 Paź 2014 in Inspiracje

Wybieramy schody do mieszkania

Mieszkania dwupoziomowe łączą w sobie urok jednorodzinnego domu z komfortem miejskiego życia, dlatego deweloperzy coraz częściej włączają takie lokale do swojej oferty. Centralny punkt wielokondygnacyjnych apartamentów stanowią schody, które muszą być funkcjonalne i efektownie zdobić przestrzeń. Ich wybór jest inwestycją na wiele lat, więc warto skupić się zarówno na aspektach użytkowych, jak i dopasowaniu stylu do charakteru całej aranżacji wnętrza.

4328501756_a9813fc17eW mieszkaniach dwupoziomowych schody najczęściej przewidziane są w strefie komunikacyjnej, a czasem mogą wkomponowywać się w przestrzeń salonu. Wybór ich konstrukcji podyktowany jest przede wszystkim metrażem, jaki mamy do dyspozycji. Przy ograniczonej ilości miejsca najlepiej sprawdzają się bezpieczne schody jednobiegowe proste, o prostokątnych stopniach lub wersje kręcone, które ze względu na sposób zamontowania stopni do słupa konstrukcyjnego, są niestety dość strome. Trudno im jednak odmówić wyjątkowych walorów estetycznych, które otwierają wachlarz ciekawych możliwości aranżacyjnych całego mieszkania. Schody wielobiegowe, których kierunek wchodzenia zmienia się o 180 stopni, wymagają co prawda większej przestrzeni, ale są bardzo stabilne i wygodne. W nowoczesnych apartamentach szczególnie efektownie wyglądają schody wspornikowe, których konstrukcja opiera się na umocowaniu boków stopni do jednej ścinany. Dzięki temu uzyskujemy efekt unoszenia się schodków w powietrzu, co nadaje przestrzeni modernistycznej elegancji oraz lekkości. Bok otwartego biegu schodów można również zakryć ścianką, co dodatkowo rozszerza zakres rozwiązań architektonicznych. Przestrzeń tę można wykorzystać na przykład jako szafę bądź schowek.

Wybór konstrukcji schodów nierozerwalnie łączy się z decyzją o rodzaju materiału ich wykonania. Najtańszym rozwiązaniem są schody żelbetowe, które wyglądają jednak dość ciężko i monolitycznie. Konstrukcja ta dobrze sprawdza się we wnętrzach industrialnych i wszędzie tam, gdzie w reszcie wystroju dominuje prostota. Można wybrać także schody drewniane lub metalowe (stalowe, aluminiowe). Materiały te są łatwiejsze w obróbce, co pozwala na tworzenie wyszukanych form. W niektórych aranżacjach sprawdzają się też wersje z kamienia, blachy nierdzewnej czy płytek ceramicznych.

Dużym walorem estetycznym są ozdobne detale, takie jak balustrady, pochwyty i tralki, które zwiększają również wygodę poruszania. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, które planowane powinno być już na etapie projektu budowlanego. Dobrze zadbać zarówno o funkcjonalne światło ogólne, jak i dekoracyjne podświetlenie stopni, designerskich detali czy ciekawych faktur ścian. W tej roli doskonale sprawdzą się reflektory punktowe, a wybór barwy światła korelować powinien ze stylistyką całego pomieszczenia i dominującą kolorystyką. We wnętrzach minimalistycznych czy industrialnych kluczowym akcentem wystroju mogą stać się metalowe bądź kamienne akcenty o nowoczesnej formie, a chłodne, białe światło doskonale podkreśla grafit czy biel ścian. Rzeźbione, drewniane tralki dodają wiele wdzięku klasycznym aranżacjom, gdzie dominują naturalne materiały i ciepłe odcienie. Tam lepiej sprawdzają się żółte punkty świetlne, które nadają wnętrzom przytulny klimat.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na to, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK, Rozumiem
x